Revize elektrických instalací

Běžná elektrická zařízení pracují většinou s napětím 230 resp. 380V. Tím se řadí mezi zařízení  ohrožující lidský život a zdraví , případně majetek. Proto hovoříme podobně jako třeba u zařízeních  plynových o tzv. vyhrazených technických zařízeních, zkráceně VTZ.

Provoz a práce na VTZ jsou  ze zřejmých důvodů upraveny legislativně .  Např. zákonem, nařízením vlády, vyhláškou či technickou normou. Další  náležitosti  upravuje  Energetický Regulační Úřad. A v poslední řadě i připojovací podmínky distributora, což je v našich krajích ČEZ.

Před uvedením VTZ do provozu je proto nutná revize. Tím se má ověřit  , že dané zařízení je    schopné  bezpečně vykonávat  funkci, pro kterou bylo konstruováno.  A za to zase zodpovídá jeho majitel či provozovatel.     

A protože revize je zejména nástroj k předcházení škod na zdraví i majetku, tak na její existenci v případě škodní události  navazují případná  (ne)plnění pojišťoven .

Elektrorevize tedy  – prohlídkou, měřením a zkoušením zjišťuje stav elektrického  zařízení zejména z hlediska jeho bezpečnosti.  Má podat majiteli nebo uživateli přesný obraz o stavu zařízení a základní  pokyny jak ho udržovat. Proto se  revize koná periodicky a stav zařízení se zaznamenává.  Vypracovaná revizní zpráva  má vystihovat stručný popis stavu zařízení.

Níže jsou uvedeny některé legislativní  a jiné předpisy, které provádění revizí upravují:

ČSN 33 1500 + Z1, Z2, Z3, Z4  - pojednává o revizích obecně  

ČSN 33 2000-6 ed. 3 – stanoví požadavky na výchozí a pravidelné revize elektrických  instalací  a  právní předpisy při uvádění do provozu  a následném provozování elektrických instalací. 

ČSN EN 62305 -  řeší ochranu před bleskem 

ČSN  33 1600 ed.2 –upravuje revize spotřebičů a nářadí

NV č. 194/22 Sb -  požadavky na odbornou způsobilost v elektrotechnice a činnosti na el. zař.

NV č. 190/22 Sb – o vyhrazených technických zařízeních (VTZ) a požadavcích na jejich bezpečnost

Zákon č. 250/2021 Sb. – o  bezp. práce v souvislosti s provozem VTZ - jasně uvádí lhůty revizí

Zák. č. 262/2006 sb. – zákoník práce – upravuje povinnost zaměstnavatele zajistit  bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců.

 

Postupy při revizi – provádí se prohlídka  a  zkoušení či  měření. Tím se u elektrického zařízení ověřuje  stav jeho ochrany  před úrazem, dále se  ověřuje  izolační stav  a  funkčnost zařízení.  Následuje vypracování revizní zprávy.

Lhůty revizí  jsou legislativně stanoveny jednak podle  prostředí ve kterém se dané zařízení nachází a také  podle  druhu objektu  resp. podle počtu osob, které se v něm vyskytují.

 

Prostředí normální -   revize co  5 let

Prostředí vlhké, studené, horké  - 3 roky

Mokro  - 1 rok

Prostředí se zvýšenou / extrémní korozní agresivitou - 3 / 1 rok

Prašné prostředí - 3 roky

Prostředí venkovní nebo s přístřeškem - 4 roky

a další

 

Prozatimní zařízení  a staveniště - 0,5 roku

Pojízdné  prostředky - 1 rok

Objekty  z hořlavých tř.  C2, C3 - 2 roky

Prostory pro více jak 250 osob - 2 roky

Ubytovací zařízení, školy, jesle - 3 roky

Zděné obytné a kancelářské budovy - 5 let

Výchozí revize – se provádí na novém  nebo rekonstruovaném  zařízení, před uvedením do provozu, po dokončení nové instalace nebo instalace která byla doplněna nebo změněna

Pravidelná revize  - se prování pro ověření stavu zařízení, aby se ověřilo jak se zněmil od poslední revize, tedy se prování dle předepsaných lhůt

Mimořádná revize – na základě mimořádného požadavku nebo stavu, typicky hromosvod po zásahu bleskem nebo třeba elektromotor  po opravě

 

Rubrika: Elektroinstalace | Datum zveřejnění: 20.08.2024 21:18 | Zobrazeno: 55x