Stykač je elektromechanické zařízení. Jeho úkolem je sepnutí obvodů s vysokým zatížením pomocí jednoduchého ovládacího obvodu s malým zatížením.
Stykač se skládá z kontaktů a cívky s jádrem. Cívka po přivedení malého proudu vytvoří magnetické pole a tím přitáhne jádro. S tím jsou spojené silové kontakty, které spojí (nebo rozpojí) obvod s vysokým zatížením.
Ovládací obvod přivede třeba signál od HDO nebo od jednoduchého tlačítka. Silové kontakty ale ovládají mnohonásobně vyšší proudy, třeba napájení motoru , topení nebo bojleru. Ovládací obvod tak může být konstrukčně jednoduchý a levný .
Dnes běžné stykače vypadají jako jistič. Montují se na DIN lištu. Pokud je jich víc vedle sebe, jen dobré ob 2 - 3 nechat malou mezeru na chlazení. Cívka i kontakty se při provozu zahřívají.
Důležitou vlastností stykače je bez-hlučnost. Při sepnutí/rozepnutí trochu cvakne. Pokud pracuje na střídavý proud, může (zejména starší stykač) bzučet. To (v bytových rozvodech ) třeba někoho bude rušit. Pro tyto účely lze použít stykače speciální, které tolik necvakají a mají „vnitřnosti“ pomocí elektroniky „usměrněné“. Jsou tedy ovládané střídavým , ale pracují vlastně na stejnosměrný proud, takže nebzučí.